04/04/2004

רב העיר סיים את סדר הפסח כשהוא מדושן עונג.היה זה באמת סדר מפואר, כהלכה,כדת וכדין,לכל פרטיו ודקדוקיו.כל האורחים ובני הביית נישקו את ידו של הרב כשנפרדו ממנו לשלום ואמרו לו שסדר נפלא כזה לא היה להם זה זמן רב.

הרב עלה על יצועו בתחושה של סיפוק,הוא נרדם לו בשמחה,ובחלומו עלה לשמיים,ושם אמרו לו שהסדר שלו באמת היה טוב מאוד,היה ממש מצוין,אבל הסדר פסח של יענקל’ה הבטלן השיכור היה הרבה יותר טוב,למען האמת אמרו לרב שהסדר של יענקל’ה היה הטוב מכל הסדרים שנעשו בעיר.
הרב התעורר נרעש ונדהם.
יענקל’ה השיכור? הבטלן הזה שכל היום רק שותה אלכוהול?
הסדר שלו היה יותר טוב משלי?איך אפשרי דבר כזה שערורייתי??
והוא הלך למחרת, אחרי התפילה, בצהרים, לביתו הדל של יענקל’ה, בשיכונים שבקצה העיר,ומצא אותו שוכב במיטה,נאנח, עם כאב ראש חזק,מגבת רטובה סביב מצחו.
"תגיד לי יענקל’ה", אמר לו רב העיר, "איזה סדר עשית אתמול בלילה?"
יענקל’ה פרץ בבכי מר:"איזה סדר,כבוד הרב,איזה סדר,בושה גדולה,סדר לא בסדר."
"אבל בשמיים אמרו לי שהיה לך את הסדר הכי טוב בעיר,מה עשית?"
"מה עשיתי?אני ממש מתבייש לספר כבוד הרב".
"ובכל זאת?משהו הרי עשית,לא?"
"משהו עשיתי,כן,בושה גדולה עשיתי.תשמע,כבוד הרב,ואל תכעס עלי,אני אוהב לשתות,בעוונותיי,אתה יודע,וחשבתי,ריבונו של עולם,מה אני יעשה כל שבעת ימי החג שאסור בירה ואסור וויסקי,אז ישבתי לפני כניסת החג,כל היום, ושתיתי כמו פרה, כמו עדר של פרות, שתיתי ושתיתי את כל הבירות והוויסקי שהיו לי בסביבה,ואחר כך נפלתי על המיטה שיכור כלוט, ונרדמתי כמו אבן.
אשתי העירה אותי לפנות בקר ואמרה לי בבכי: יענקל’ה,קום,עוד מעט השחר עולה ולא עשינו סדר,והילדים בוכים,אז קראתי לכולם שיבואו ליד המיטה וסיפרתי להם שפעם כל בני האדם עבדו אלילים ואז בא אברהם אבינו וגילה לעולם שיש אל אחד,ואחר כך בא משה רבנו והביא את התורה לעם ישראל, והיא האמת,ואמרתי להם שאף פעם,אף פעם,לא יכופפו את הראש ולא ייתנו לאף אחד לשעבד אותם כי הם יצאו ממצריים מעבדות לחירות,והם בני מלכים... וזהו,כבוד הרב,אמרתי להם מה שאמרתי,וחזרתי לישון, עד עכשיו, איזו בושה,כבוד הרב,איזו בושה,אני שואל אותך,זה סדר זה?"
"הכל בסדר",חייך אליו רב העיר במאור פנים,"בשמיים יש ממך הרבה נחת, יענקל’ה, תמשיך לישון בשקט."