עשור למותו של הרב שלמה קרליבך זצ"ל

01/11/2004

אתמול היה יום השנה העשירי למותו של הרב שלמה קרליבך. את מנגינותיו שרים היום בהרבה בתי כנסת בכל העולם,ותפילה בסגנון קרליבך הפכה שם נרדף לתפילה מלאה בשמחה ריקוד חיות וניגון עמוק. את דבר המקרה הלא מקרי שאני מספר כאן אני מקדיש באהבה רבה לזכרו ולעילוי נשמתו של רב שלמה,הסנה הבוער,שאור הניגון שלו,מאיר יותר ויותר. 

לפני חמש שנים נתקפתי געגוע עז לתקליט ישן ששמעתי כשהייתי בגיל שבע עשרה אצל ידידי מושקו.רבי שלמה קרליבך בהופעה חיה בניו יורק במועדון הווילאג’ גייט.
זכרתי בעיקר שני שירים:"התנערי מעפר"מתוך הפיוט לכה דודי,ו"השמיעיני את קולך"מתוך שיר השירים.ההופעה הוקלטה בשנת 1963,הוא גיטרה וקהל.
נסעתי לבני ברק וחיפשתי את האלבום בחנות דיסקים ברחוב רבי עקיבא. לשמחתי הגדולה מצאתי אותו מיד,בפורמאט של דיסק.קניתיו ונסעתי מיד הביתה,נרגש,שמתי את הדיסק במערכת,מצאתי שהשירים רק השתבחו עם הזמן,וקיבלו עומק ומשמעות.
התחלתי מריץ רצוא ושוב את שני השירים הנ"ל,שוב ושוב.מפה לשם לקחתי את הגיטרה והתחלתי מנגן ושר עם הרב.שוב ושוב.
"על יד בן ישי
בית הלחמי
קרבה אל נפשי גאלה..."
הטלפון צלצל.הייתה זו אסנת שילוח מנהלתי המסורה שאמרה שהגיעה אליה עכשיו הצעה להופעה קצת משונה.היא אמרה שצלצל אליה מישהו ממושב מאור מודיעים אמר שהוא מחסידי הרב המנוח שלמה קרליבך ושהם עושים בחול המועד סוכות ערב מוסיקה במושב לקהל הרחב.
"הם מעונינים בהופעה שלך",היא אמרה,"אבל יש להם בקשה קצת משונה.הם רוצים שתשיר שני שירים של קרליבך.אמרתי להם שאני לא בטוחה שאתה מכיר את השירים שלו ושתסכים לבקשה הזאת.מה אתה אומר?"
"אני בדיוק עכשיו עושה חזרה להופעה הזאת.",אמרתי לה."תסגרי תאריך".