גלים - מתוך תוכנית הרדיו 'זה המקום'

- התכנית שודרה ב 3.2.2017 - 

למדען בריטי בשם מייקל פאראדי היה חזון. אומרים שזה קרה לו בזמן שישב בסירה בתוך אגם ז'נבה וראה קשת בענן. הוא הבין שהאוויר מסביב מלא בגלים בלתי נראים, כמו רשת ענקית של קורי עכביש. הוא הרגיש שהטבע נכתב באצבע אלוהים שגדש את היקום במשיכות מכחול סמויות. אנשי מדע בזמנו של פאראדי חשבו שהוא חובבן הוזה,יחלפו שנים והחזון שלו יתגלה כאמיתי.

אנחנו מוקפים גלים מכל עבר: גלי קול, גלי אור, גלי אתר, גלים אלקטרומגנטיים, גלי קור, גלי חום, וכמובן גלי צה"ל...במדע הפיזיקה, הגל מוגדר כהתפשטות של הפרעה במרחב.

הפרעה. למה הפרעה?

נניח שאתם רוצים עכשיו לישון צהריים, ונניח שאין באפשרותכם מסיבה זו אחרת לכבות את מכשיר הרדיו הרי שקולי הוא עכשיו סוג של התפשטות הפרעה במרחב.

אבל אם אתם במכונית, לא נורא, ממילא לא כדאי שתירדמו, והרדיו הפתוח מהווה התפשטות הפרעה חיובית ששומרת על ערנותכם, כך אני מקווה מאוד.

הפיזיקה מבדילה בין שני סוגי גלים, מכניים - שזקוקים למתווך כמו אוויר או מים כדי להתפשט, ואלקטרומגנטיים שמתפשטים בחלל ריק לחלוטין.

כשאתה זורק אבן אל תוך בריכה נוצרת תנועה גלית לכול הכיוונים והמים הם המתווכים. המולקולות של המים נעות מעלה ומטה בזמן שהגל עובר דרכן ואחר כך חוזרות למקומן ההתחלתי. גם גלי הקול הם גלים מכניים שזקוקים למתווך שזה האוויר. וכמו במים מולקולות האוויר נעות מעלה ומטה כשגל הקול עובר דרכן הלאה.

בשידור הרדיו יש שימוש בגל המכני שעובר ממני אל המיקרופון וממקלט הרדיו אל אזניכם אבל שידור הרדיו עצמו מתפשט במרחב באמצעות גלים אלקטרומגנטיים.

גלי קול יכולים להתפשט למרחק קצר יחסית עד שהם דועכים ונמוגים, זה תלוי בעצמת הצליל, בעוד שגלי רדיו אלקטרומגנטים יכולים להגיע אלינו מהחלל החיצון כי הם יכולים לנוע גם בריק, בחלל. וכמובן שיכולים גם לשדר מכאן אל החלל החיצון.

אז בעקרון אפשר לשמוע גלי צה"ל גם על המאדים. 
אולי נעביר בהמשך דיווחי תנועה משם. מה שקורה עכשיו.


פראדיי המדען הבריטי הבין שכל תנועה שאנחנו עושים יוצרת גל אלקטרומגנטי.
יש מסביבנו הילה חשמלית של גלים בלתי נראים שהולכים איתנו לכול מקום.
כי מלאכיו יצווה לך לשמרך בכול דרכיך.

קראתי פעם בספר נפש החיים של רבי חיים מולוז'ין שיש חוטים בלתי נראים שמקשרים בינינו לבין עולמות עליונים. יש לנו מעל הראש מלאכים שקשורים אלינו בחוט. כשאנחנו קופצים הם מדלגים אתנו. קדוש קדוש קדוש.

ועוד שמעתי מהרב חיים כהן שליט"א שאדם בורא מלאך במילים שהוא מוציא מפיו. אתה יוצר גל בהבל הפה שאתה משחרר מפיך. ואם אמרת מחר אעשה ככה וככה כדאי שתעשה כי המלאך עכשיו מחכה עד שהדיבור ייהפך למעשה, והוא יוכל להמשיך בדרכו.

 

יעברו לא מעט שנים אחרי מייקל פאראדיי, ואז מדען גרמני בשם הרץ יעשה מהפכה ענקים כשיצליח לייצר ולקלוט גלים אלקטרומגנטיים.

הגלים שהרץ גילה מכונים היום גלי רדיו והם שמשמשים לשידורי רדיו וטלוויזיה .

על המדענים פראדיי מקסוול והרץ קראתי בספר בשם "היקום החשמלי" של דייויד בודאניס, הוא מסביר שם איך נוצר החשמל ומי היו האנשים שגילו את הדרך הזאת שהיום כל הטכנולוגיה האלחוטית מתבססת עליה, אבל ואני מוצא שם גם קטעים פיוטיים, ודברי קבלה, חכמת האמת.

כמו למשל הקטע שבו הוא מסביר איך סירוק השיער שלנו ביום חמסין יבש גורם להתפשטות גל אלקטרומגנטי שמתקדם במהירות של שלוש מאות אלף קילומטרים לשנייה, לאורך שלושה מיליון קילומטר מהראש שלנו אל החלל החיצון. הגל הבלתי נראה הזה מגיע לירח תוך כמה שניות, מגיע למסלול ההקפה של שבתאי תוך שעה, אחרי כמה שעות יוצא ממערכת השמש וממשיך בדרכו אל האינסוף. תתארו לכם.

האור מגיע אלינו באמצעות גלים, והמוח שלנו רואה את אורך הגל כצבע.

את הגל הארוך ביותר נראה בצבע אדום ואת הגל הקצר ביותר בסגול.

אבל הדבורה למשל רואה גל קצר יותר מסגול שנקרא אולטרא סגול.

ויש גם גל יותר ארוך מאדום שאנחנו לא קולטים שנקרא אינפרא אדום.

והאמת היא שיש הרבה דברים שאנחנו לא קולטים.

הייתי אומר לגזע האנושי שינהג בצניעות כי יש בעלי חיים שקולטים גלי קול בתדרים גבוהים יותר מאשר בני אדם.

כמו הכלבים למשל.

והעטלפים שומעים תדרים גבוהים כמעט פי שלוש משל הכלבים.

הם וגם הדולפינים יודעים להפיק גלי קול ולהשתמש בהחזר שלהם לצורך ניווט. יש להם מכשיר סונאר טבעי. כמו לצוללות.

ואנחנו יכולים לשמוע את ההחזר באמצעות אפקטים מלאכותיים כמו דיליי ואקו, או בלכתנו במדבר בואדי עין פרעה למשל, אם אנחנו צועקים פתאום אל הרוח, אפשר לשמוע את גל הקול חוזר אלינו אחרי שהוא נתקל במחסום ההרים והסלעים.

החיזיון אשר חזה אהוד הארבלי בן יעקב הירושלמי אשר מרמת גן, בשנת עשר למולכו של המלך ביבי קינג, ובעת עלייתו של דונלד העבה אל כס הקיסרות אשר ביבשת הגדולה מעבר לאוקיינוס.

וירא והנה שישה גלים עכורים וקודרים מציפים את העולם ואחר כך בא הגל השביעי, גל נעול מעין חתום שחיכה לזמנו להיפתח להתעורר ולעורר את הלבבות, וכנגד כל הסיכויים ובניגוד לכל התחזיות הוא בא מהתחתית של הקרקעית, ממעמקי מעמקים, והוא שוטף ומטהר ומחדש ומתקן ומנחם.

וישטוף הגל ויעבור. ויתעורר הארבלי והנה הבוקר אור.